Dobrí ľudia ešte žijú

Autor: Róbert Bujna | 11.7.2016 o 23:36 | (upravené 12.7.2016 o 7:11) Karma článku: 5,78 | Prečítané:  905x

Denne nás zaplavujú katastrofické informácie a správy. Ale chceme stále počúvať iba to zlé? Predsa okolo nás je aj veľa dobrého, aj keď sa nám možno zdá, že to zlo ide akosi rýchlejšie.

Možno aj preto, že ten kto je sám nešťastný, chce počuť o tom, že je niekto na tom ešte horšie ako on sám. Zrejme preto,  aby utíšil v sebe ten pocit hluchoty a prázdnoty.

Tento príbeh hovorí o tom, ako si aj dobro vie nájsť svoju cestu. Začal v roku 2015 na sviatok všetkých svätých. Veľa ľudí by si možno povedalo, že zrejme všetci svätí nestáli pri jednej rodine v našej dedine.

Zavýjanie sirén neveštilo nič dobré. Hasiči sa valili k horiacemu domu, ktorý sme pred piatimi rokmi kolaudovali a vlastne ešte stále nebol úplne dokončený. Obrovské nešťastie a veľká tragédia. Ale vraj treba aj v tom zlom hľadať niečo dobré. A dobro na seba nedalo dlho čakať. Ľudia sa zachovali úžasne, fantastický. Jeden priniesol drevo, iný pomohol otĺkať omietku, ďalší opravili zoškvarenú elektriku... ženy priniesli jedlo pre tých ktorí robili.

O niekoľko týždňov, presne na Vianoce, sa rodina mohla opäť nasťahovať do opraveného domu.

Ale týmto príbeh nekončí. Kto nemohol pomôcť manuálne, pomohol finančne. A financií bolo podľa domácich viac ako potrebovali. Aspoň tak to vypočítali oni. A preto začali vracať „prebytočné“ financie späť ich darcom. No a tristo eur mi priniesol pán domáci aj na obecný úrad. Vraj, aby som ich použil tak, aby niekomu pomohli.

Práve v tom čase sa u nás natáčala relácia NAJ Dedinka Slovenska, kde jedna z úloh bola aj „pomoc blížnemu“. Hľadali sme rodinu, ktorej pomôcť. Vybrali sme rodinu, ktorá ma tri deti a jedno z nich je postihnuté. Pracovať môže iba otec a matka sa neustále musí starať o rodinu, a aj preto rodina musí žiť skromne. Na naše prekvapenie, si rodina túto pomoc nežiadala a tak sme museli vybrať inú.

O pár dní neskôr sme sa dozvedeli, že táto rodina potrebuje pre postihnuté dieťa kočiar. Zbytočné bude spomínať, aké problémy mali s vybavovačkami na posudkovom, v poisťovni... No nakoniec sa takmer všetko podarilo a kočiar pre postihnuté dieťa bol schválený. Avšak s jednou podmienkou. Cena je tri tisíc eur a desať percent treba doplatiť. Teda tristo eur. Presne tých tristo eur, ktoré som mal na obecnom úrade zamknuté v trezore od rodiny, ktorá pred pár týždňami vyhorela a sama nedávno potrebovala pomoc.

No jednoducho a skrátka, dobro si vždy nájde cestu. A našlo si ju aj teraz.

Je radosť byť starostom v takejto obci, kde sa ľudia môžu spoľahnúť jeden na druhého. A v tejto chvíli je jedno, ako skončíme v súťaži NAJ Dedinka Slovenska. Pre nás je obec Kuchyňa už  teraz víťazom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?